Anasayfa / Espresso / Espresso Çeşitleri

Espresso Çeşitleri

Espresso bazlı kahve çeşitleri nelerdir.

Espresso çeşitleri nelerdir sorusuyla sıkça karşılaştığımızdan. Espresso’ nun çok fazla çeşitleri ve ülkeden ülkeye farklı isimleri olmasına rağmen genellikle karşılaştığımız espresso kahve çeşitlerini aşağıda özetledik. 

Cappuccino, espresso üzerine buharda köpürtülmüş süt ve köpüğünün ilavesiyle oluşan içecektir. Genelikle kabul edilen 1/3 oranından bahsedebiliriz. Espresso fincanından daha büyük olan cappuccino fincanının 1/3’ü espresso, 1/3’ü sıcak süt ve 1/3’ü sütün köpüğü ile hazırlanmaktadır.

Espresso, sıcak suyun öğütülmüş kahve tozları üzerinden yüksek bir basınç ile geçirilerek hazırlanan, fincanda yakl. 30 ml. olarak (espresso fincanının yarısı gibi) üzeri kremalı servis edilen kahve içeceğin tanımıdır.

Italian Espresso National Institute’e göre espresso, kavrulmuş kahve çekirdeklerinin verebilecekleri tüm keyfi elde etmenin yegane yolu ve aynı zamanda da “Made in Italy” kavramında sembolleşmiş bir içecektir.

Italian Espresso National Institute’e göre cappuccino hazırlanırken 100 ml. soğuk süt buharda köpürtülür, 125 ml.’lik bir hacime ve yakl. 55 derece ısıya ulaşınca önceden hazırlanmış olan 25 ml. espressonun üzerine akıtılır.İdeal bir cappuccino fincanı 160ml. civarında olmalıdır. Süt köpüğü kremamsı bir dokuya sahip olmalıdır. 

Macchiato, İtalyanca’da espresso üzerine leke bırakmak anlamında kullanılır. Süt ilavesi ile yapılan bu lekeleme işlemi kimi zaman küçük bir cappuccino görüntüsüne de ulaşabilir. Genellikle espresso’ya köpürtülen sütün kremasının az miktarda ilavesi ile hazırlanır.

Ristretto, espressodan daha sert bir içecek olup, aynı miktarda kahveden daha az sıvı akıtılarak elde edilir.Baristalar ristretto hazırlarken akış süresini, kahve aromaları için gerektiği kadar uzun tutmak amacıyla öğütücülerini az daha inceye ayarlarlar.

Flat White, kahve literatürüne Avustralya yada Yeni Zelanda’dan geldiği düşnülen bir terim olup, cappuccino’nun bol ve yüksek köpüklü versiyonunun bir alternatifi olarak doğduğu düşünülmektedir. Az köpüklü cappuccino yada cappuccino fincanındaki latte olarak da tanımlanabilir.

Americano, espressonun üzerine sıcak su ilave edilmiş halidir. Efsaneye göre, 2.Dünya savaşı sonrası İtalya’da üstlenen Amerikan askerleri, espressoyu kendi alıştıkları tarz filtre kahve gibi içmek için ve belki de espressoyu biraz da acı buldukları için, içerisine sıcak su ilavesi ile farklılaştırınca “americano” doğmuştur. Hazırlarken uzunca bir fincana öncelikle sıcak su ve üzerine double espresso yapılırsa köpüklü bir kahve elde edilir.

Caffe Latte, genellikle İtalya haricinde tercih edilen bir içecek olup, espressonun lezzetini sıcak süt ilavesi ile yumuşatma eğiliminde olan kahveseverlerce tercih edilmektedir. Cappuccino’ya göre süt oranı daha fazladır. “latte” İtalyanca’da süt anlamındadır ve “caffe latte” sütlü kahve anlamında kullanılmaktadır.Genellikle kalın, büyük cam bardaklarda servis edilir.

Coffee Mocha, caffe latte’nin çukulata sosu veya şurubu ilavesi ile hazırlanan şeklidir. Üzerinde süt köpüğü ve kakao süslemesi olabileceği gibi kremşanti ile de hazırlanmaktadır.

Espresso con Panna, krema(kremşanti) ilave edilmiş espresso’dur. Günümüzde latte veya cappuccino daha çok tercih edildiği için çok popüler değildir.

 

Hakkında murat

İlgili Makaleler

Espresso Makinası Servisi

Espresso Makinası Servisi : bozuk espresso makinası tamiri için, Espresso makinası rezistans değişimi espresso makinası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir