Anasayfa / Espresso / Kahve Çeşitleri

Kahve Çeşitleri

Artık resmi içeceğimiz haline gelen tutkumuzu biliyorsunuz: Kahve!

Kafeinsiz bir gün geçirmeyi reddetmek üzereyiz. Her fırsatta kendimizi kahveyle alakalı bir konuyu yazarken buluyoruz. Kahvenin sanatınıkahveyi yapan adamlarıkahvenin nasıl öğütülmesi gerektiğini, kısacası her şeyi merak ediyor, parmaklarımızı klavyeyle buluşturuyoruz.

Sonuç: İçine kahve giren ve girişiyle her şeyi değiştirebilen 50 kahve çeşidi. Yani americano’sundan frappe’sine, latte’sinden İrlanda kahvesine kadar her kahve burada.

Kahve türlerini ana başlıklarda ayırarak başlıyoruz işe.

Damıtma ve demleme yöntemiyle hazırlanan kahveler


Bu kahveler Chemex, Hario, Syphon, Aeropress gibi kahve araçlarıyla hazırlanan kahvelerdir.

Her birisinde esas olan kahveyi makinede değil özel olarak bu demliklerde demlemek, kahveden en iyi sonucu almaktır.

 

Kahve makinesiyle hazırlanan espresso bazlı kahveler

 1. Espresso: Neredeyse tüm kahvelerin başlangıç noktası diyebiliriz kendisine. İnce şekilde öğütülmüş kahve, kahve makinesinde belirli bir basınç ve yüksek ısıdaki suyla süzülerek bardağa dökülür. 25 ml. ve 30 ml. arasında değişir. Birimi shot’tır.Americano: Bir shot espresso ve üzerine sıcak su eklenerek hazırlanan kahvedir. 30 ml. espresso üzerine yaklaşık olarak 470 ml. su eklenir.Doppio: İki shot espresso üzerine su eklenerek hazırlanır. Americano’dan daha serttir. Yaklaşık 60 ml.’lik kahve ve 440 ml. su eklenerek oluşturulur.

  Lungo: Üç shot espresso üzerine eklenen suyla ortaya çıkar. Espresso türleri arasında az tercih edilen bir tür kahvedir.

  Caffe crema: Espresso’nun eski adı olarak adlandırılabilecek, günümüzde İsviçre’de servis edilen ve 180 ml. espresso, 240 ml. suyla hazırlanan kahvedir.

  Affogato: Bir ya da iki shot espresso içine koyulan iki kaşık vanilyalı dondurmayla hazırlanandır. Vanilyalı dondurmanın kokusu ve tadı yavaşça kahveye geçer. Afiyetle içilir.

  Espresso Romano: Adında Romano geçmesine rağmen İtalya’yla hiçbir ilgisi olmayan bir kahvedir. Bu kahvenin özelliği bir shot espresso’nun yanında verilen limon dilimidir.

  Ristretto: Bir shot espresso bana çok gelir diyenler için hazırlanan kahvedir. Ristretto‘yu hazırlamak için kullanılan kahve oranı normal espresso’nun yarısı kadardır.

  Cafe bombon: İspanya’nın nev-i şahsına münhasır kahvesidir. 1 espresso shot’ı ve aynı oranda yoğunlaştırılmış sütle hazırlanır. Kahvenin iki kademeli görünmesini sağlamak için süt yavaşça dökülür ve dibe çökmesi beklenir.

  Cappuccino: Espresso, sıcak süt ve süt köpüğünden oluşan, Türkiye’de de oldukça yaygın tüketilen bir kahvedir. Kahvenin ısısını korumak için porselen bardakta servis edilir.

  Cortado: Kahvenin acılığı ve asiditesini azaltmak amacıyla espresso shot’ının yarısı oranda eklenen sütle oluşan kahvedir. Portekiz’de bolca tüketilir.

  Latte: Bir espresso shot’ın üzerine 3 ya da 5 oranda eklenen buharlanmış sütle hazırlanan latte, latte art’ıyla aşina ve hastası olduğumuz kahvelerden bir tanesi.

  Espressino: Latte’ye benzeyen ancak içinde kakao bulunan kahvedir.

  Flat white: Avustralya ve Yeni Zelanda arasında kıyasıya rekabete neden olan kahvedir. Çıkış noktası olarak bu iki ülke gösterilir. İki shot espresso üzerine eklenen tamamen pürüzsüz hale getirilmiş sütle hazırlanır.

  Macchiato: Bir shot espresso içine eklenen yoğunlaştırılmış sütle hazırlanır. Espresso’dan daha yoğun bir lezzete sahiptir. Genellikle üzerine kakao eklenir.

  Vienna coffee: Espresso’yla hazırlanan ve üzerine çırpılmış krema eklenilen bir kahvedir. Avusturya Viyana’nın resmi kahvesidir.

  Café au lait: Bir shot espresso ve aynı oranda ısıtılmış sütle hazırlanan, Fransa’da en çok tüketilen kahvedir.

  Espresso con pannaVienna coffee gibi, espresso con panna da espresso üzerine eklenen çırpılmış kremayla servis edilir.

   

  İçine alkol konularak hazırlanan kahveler

Gaelic coffee: Filtre kahvenin üzerine eklenen İskoç viskisiyle hazırlanan kahvedir.

Irish coffee: Gaelic coffee gibi olan ve Türkiye’de de bilinen bir kahvedir. İçine İskoç viskisi yerine İrlanda viskisi konulur.

Brandy coffee: Filtre kahvenin içine eklenen brendiyle hazırlanır. İçimi sert bir kahvedir.

Keoke coffee: Kahlua, kakao ve brendiyle karıştırılak hazırlanan filtre kahvedir. Üzerine çırpılmış krema eklenir.

English coffee: Viski ya da brendi yerine cinle hazırlanan bir kahvedir. İçine kahlua da eklenerek servis edilebilir.

Calypso coffee: Rom, kahlua ve filtre kahveden oluşan, üzerine çikolata parçacıkları eklenerek servis edilen bir kahvedir.

Shin Shin coffee: 80 ml. kahve, 40 ml. rom, 30 ml. krema ve esmer şekerle hazırlanan bir kahvedir.

Monk’s coffee: Bitkisel bir likör olarak da bilinen Benedictine içkisiyle hazırlanan özel bir kahvedir. 40 ml. Benedictine, 80 ml. kahve karışımıyla hazırlanır. İrlanda kahvesi bardağında servis edilir.

Seville coffee: Cointreau adında portakal likörüyle hazırlanan Seville coffee, kremayla servis edilir.

Russian coffee: Ruslara yakışır bir şekilde Russian coffee, filtre kahve ve votkanın bir araya gelmesiyle oluşur.

Ca phe sua da: Vietnam’a has, kahve ve sütün karıştırılması ve buz üzerine dökülmesiyle oluşan bir kahvedir. Vietnam’da bulunan filtrelerde süzülen kahveden yapılır.

Egg coffee: Yumurta sarısı, şeker ve yoğunlaştırılmış sütle hazırlanan, Vietnam’a özel bir kahve türüdür.

Eiskaffee: Almanya’nın dondurmalı kahvesidir. Soğutulmuş kahve içine eklenen süt, tatlandırıcı, vanilyalı dondurma ve çırpılmış kremadan oluşur.

Kopi susu: Malezya ve Endonezya’da yapılan, sütlü kahvedir. Ca phe sua da’dan farklı olarak süt şekerle karıştırılır.

Yuanyang: Hong Kong’ta yapılan, çay ve kahvenin karışımından ortaya çıkan kahvedir. Sıcak ya da soğuk olarak servis edilir.

Hakkında murat

İlgili Makaleler

Espresso Makinası Servisi

Espresso Makinası Servisi : bozuk espresso makinası tamiri için, Espresso makinası rezistans değişimi espresso makinası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir